bieganie z psem

W naturze każdego psa leży ruch. Jeśli poranki lubisz spędzać na joggingu po parku, nic nie stroi na przeszkodzie, byś zabrał ze sobą swojego czworonoga. Jemu pozwoli się to wybiegać, a wam obojgu gwarantuje wspaniałe wspólne chwile i mnóstwo satysfakcji. Jak się przygotować do biegania z psem, aby było ono zdrowe i przyjemne?

Przygotuj sprzęt

Zwykła spacerowa smycz nie sprawdzi się podczas biegu – to tak, jakbyś ty wybrał się na jogging w pantoflach. Wybierz odpowiednie dla wielkości swojego zwierzaka szelki i sportową smycz z amortyzatorem. Załóż pas biodrowy – będzie ci wygodniej, niż trzymając smycz w ręku. 

Polecamy:

Popracuj nad kondycją

Nie od razu Rzym zbudowano – formę trzeba zbudować, zwłaszcza jeśli dotąd twój psiak był raczej typem kanapowca. Zaczynaj od marszobiegów, by z czasem zwiększać proporcje biegu. Po kilkunastu razach czeka was już pełnoprawna przebieżka! Dostosuj tempo i długość treningów do wielkości, wieku, rasy i temperamentu psa.

Na początek – rozgrzewka

Przez 10-15 minut bawcie się piłką, ćwiczcie kółeczka czy podskoki. Chodzi o to, by przed właściwym treningiem podnieść tętno i rozgrzać każdą grupę mięśni. Nigdy nie wychodźcie biegać bezpośrednio po posiłku – grozi to niebezpiecznym skrętem jelit.

Polecamy:

Woda, woda, jeszcze raz woda

Podczas dłuższego biegu, a także w upalne dni, rób przerwy na wypicie kilku łyków wody. I ty, i pies. Na mecie niech czeka na niego duża miska pełna chłodnej wody, aby uzupełnił utracone płyny. Daj mu też chwilę na odpoczynek po sportowych wyzwaniach, najlepiej w cieniu. 

Wspólna przebieżka to świetna okazja na poprawę kondycji, zadbanie o zdrowie i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Przygotowując odpowiedni sprzęt zapewniasz psu swobodę ruchów, a sobie – wygodę podczas biegu. Udanych treningów!