Sezon urlopowy w pełni! Wiele osób nie wyobraża sobie wypoczynku bez swojego czworonożnego przyjaciela. Na szczęście na mapie znajdziemy coraz więcej miejsc przyjaznych psom - hotele, restauracje, kawiarnie czy plaże. Ale zanim będziecie się cieszyć wspólnymi wakacjami, musicie bezpiecznie i w miłej atmosferze dotrzeć na miejsce. Jak sprawić, by nawet dłuższa podróż samochodem nie była dla psa męczarnią, a nową przygodą?

Trening czyni mistrza

Nigdy nie stawiaj swojego psa przed faktem dokonanym. Jeśli nie jest przyzwyczajony do codziennej jazdy samochodem (która de facto oznacza dla niego wiele ograniczeń i może być zwyczajnie straszna), oswajaj go z nową sytuacją stopniowo. Niech wnętrze samochodu dobrze mu się kojarzy - nigdy nie zamykaj go w nim na siłę. W praktyce, w zależności od usposobienia psa, może to oznaczać nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt wcześniejszych prób jazdy trwających o wiele krócej, niż docelowa trasa. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy już twój pies oswoi się z samochodem, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Czasy jamników rozpłaszczonych na półce za tylnią szybą już dawno mamy za sobą (na szczęście!). Dziś czworonogi podróżują bezpiecznie i komfortowo, przypięte pasami lub uprzężą - tak, aby nie ucierpieć w razie kolizji. Dobierz zabezpieczenie to wielkości swojego pupila, aby było mu w nim wygodnie podczas dłuższej jazdy.

Chroń swój wóz

Kłębki sierści na fotelach, uśliniona tapicerka, a nawet przykra niespodzianka wprost na tylnią kanapę - cóż, zdarza się. Aby zminimalizować straty, zabezpiecz wnętrze samochodu specjalną matą. Jest lekka, wodoodporna, łatwa w montażu, posiada otwory na pasy bezpieczeństwa. 

Gdy stres bierze górę

Czasami psy - zresztą tak jak niektórzy ludzie - nie przepadają za podróżami. Jeśli przeanalizowałeś już wszystkie aspekty i jesteś pewien, że Twojemu pupilowi niczego nie brakuje, zaakceptuj jego charakter. Staraj się go uspokoić, mówiąc do niego spokojnym tonem, głaszcząc, podając ulubiony smakołyk. Jeśli bardzo się niepokoi, rozważ podanie mu łagodnego środka łagodzącego stres - czasem warto wybrać mniejsze zło. Miotając się w strachu może sobie zwyczajnie zrobić krzywdę albo sprawić, że podróż będzie męcząca również dla pozostałych pasażerów. Nowoczesne preparaty dla psów nie powodują uzależnienia i są bezpieczne nawet w długotrwałym stosowaniu.

Jak w luksusowej limuzynie

Co jeszcze możesz zrobić, aby uprzyjemnić podróż swojemu psu? Zabierz w drogę podręczne opakowanie jego ulubionego przysmaku! Jeśli przewozisz psa w kagańcu, zadbaj by pozwalał on na swobodne oddychanie, picie, a nawet przegryzienie czegoś na ząb. Zadbaj, aby w samochodzie panowała przyjemna temperatura i nie zostawiaj swojego pupila samego w zamkniętym wozie - to stresujące i niebezpieczne! Rób częste przerwy, byście oboje rozprostowali kości i napili się wody. Nie słuchaj głośno radia, ponieważ nadmierny, długotrwały hałas męczy. 

Przestrzegając kilku prostych zasad bezpieczeństwa i przygotowując się odpowiednio wcześniej możesz sprawić, że wakacyjna podróż z psem to będzie najlepsza podróż Twojego życia. A gdy już dotrzecie na miejsce, cieszcie się pogodą, widokami i swoim towarzystwem. Bon voyage!