Nerki to jeden z najważniejszych organów – również u naszych czworonogów. Filtrują stale krew dbając, by z organizmu zostały usunięte wszelkie toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Odpowiadają również za prawidłowy bilans płynów i minerałów. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, wszystkie te procesy zostają zaburzone. Nieoczyszczona krew krąży po organizmie zwierzęcia, powodując jego stopniowe wyniszczanie, nie są również prawidłowo przyswajane makroelementy. W rezultacie pojawiają się pierwsze symptomy choroby. 

W niektórych przypadkach, u psów mogą występować sygnały ostrzegawcze wskazujące na początek choroby. Niestety, czasem wczesna niewydolność nerek nie daje wyraźnych objawów, przez co może zostać przeoczona przez właściciela. Objawy poważnego schorzenia pojawiają się, gdy 75% wydolności nerek zostało już utracone. Choroba bardzo szybko doprowadza do groźnych zmian w układzie moczowym zwierzęcia, co może skutkować trwałą niewydolnością nerek, zwaną mocznicą.

Co powinno zaniepokoić właściciela?

Do objawów niewydolności nerek u psa zalicza się:

 • częste oddawanie moczu,
 • obecność krwi w badaniu moczu,
 • wzmożone pragnienie,
 • brak apetytu,
 • apatia,
 • osłabienie,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • spadek masy ciała;
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • nieprzyjemny zapach z pyska, 
 • ból pyska.

Każda choroba ma przebieg indywidualny i u psa mogą wystąpić tylko niektóre z podanych objawów. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie i postawi diagnozę.

Im wcześniej zdiagnozujemy problem z nerkami, tym większe szanse na spowolnienie rozwoju choroby. Ważna więc jest odpowiednia profilaktyka i codzienne obserwowanie zwierzęcia. Weterynarze zalecają właścicielom psów profilaktyczne wykonywanie badań moczu przynajmniej dwa razy w roku.

Czy mojemu psu grozi niewydolność nerek?

Do podstawowych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia niewydolności nerek u psa zalicza się:

Wiek zwierzęcia - wraz z upływem lat liczba nefronów maleje, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób nerek. Dodatkowo, u starszych psów mocznica może być często konsekwencją innych przewlekłych chorób, np. cukrzycy.

Rasa - niektóre rasy psów mają tendencję do zapadania na tzw. rodzinne choroby nerek. Predyspozycje do zachorowania mają zwłaszcza: beagle, berneńskie psy pasterskie, pudle, rottweilery, samojedy, bullteriery, owczarki niemieckie, cocker spaniele, dalmatyńczyki, dobermany, golden retrievery, shih tzu, sznaucery miniaturowe.

Zatrucia - niektóre substancje są szczególnie nefrotoksyczne - uszkadzają nerki. Przykładem są ołów, rtęć i kadm.

Przebyte choroby - większość przewlekłych schorzeń, a także długotrwałe przyjmowanie leków (np. przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych), może zostawiać ślad w nerkach, a stopniowe uszkodzenie ich miąższu prowadzi z kolei do niewydolności.

Jakie są rokowania przy niewydolności nerek?

Przed postawieniem diagnozy weterynarz przeprowadzi dokładny wywiad z właścicielem i zleci szczegółowe badania. Niezbędne będzie wykonanie badań krwi, moczu, a także USG nerek. W niektórych przypadkach zasadne będzie wykonanie biopsji lub rentgena. Im wcześniej niewydolność nerek zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na spowolnienie przebiegu choroby i przedłużenie życia czworonoga. 

Zwierzę chorujące na przewlekłą niewydolność nerek do końca życia musi przebywać pod obserwacją lekarza weterynarii oraz przyjmować leki. Celem leczenia jest złagodzenie objawów, zahamowanie dynamiki rozwoju choroby i zapewnienie psu zadowalającej jakości życia. Mocznica u psów ma charakter nieodwracalny. W zaawansowanych stadiach choroby konieczne są dializy. 

Jak karmić psa z niewydolnością nerek?

Bardzo istotna dla spowolnienia rozwoju mocznicy u psów jest odpowiednia dieta, która powinna zawierać produkty o obniżonej ilości białka i fosforu. Skład karmy podawanej zwierzęciu powinien być ustalony przez weterynarza, który dostosuje sposób żywienia do stanu zdrowia czworonoga. Dostępne na rynku karmy weterynaryjne dla psów z chorobami nerek mają odpowiedni skład, który pomaga zwalczać symptomy choroby i poprawia jakość życia.

Szybko diagnozując chorobę i zapewniając psu odpowiednie leczenie farmakologiczne, zrównoważoną dietę i właściwą opiekę, możemy znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy, a także przedłużyć życie zwierzęcia.

Polecamy: